KALKAT

Nowy

Wymiar

Kosztorysowania

Inteligentny dom.

Nasze domy są coraz bardziej naszpikowane elektroniką, która ma poprawić komfort życia i obniżyć koszty utrzymania. Na mieszkańców takich domów czyhają też jednak zagrożenia, których powinni być świadomi

W prawie każdym polskim domu jest pralka automatyczna, coraz częściej decydujemy się na zakup zmywarki lub wymianę zużytego sprzętu na bardziej nowoczesny, energooszczędny, wyposażony w rozmaite dodatkowe funkcje. Z drugiej strony, chociaż znamy plusy wykorzystania nowoczesnych technologii w domowych warunkach, większość rozwiązań wciąż postrzegana jest jako luksus.

 

Do takich należą inteligentne rozwiązania domowej automatyki, które pełnią funkcję mózgu naszego domu - integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę oraz dostosowują do potrzeb każdego domownika.

W naszym kraju domy inteligentne i energooszczędne dopiero w ostatnich latach zaczęły zyskiwać na popularności. Wynika to głównie z tego, że koszt ich budowy jest wyższy w porównaniu do domów budowanych tradycyjnymi metodami. Powoli jednak sytuacja zaczyna się zmieniać, głównie za sprawą dyrektyw unijnych, które narzucają obowiązek ograniczenia zużycia energii.

 

Coraz częściej są wykorzystywane zwłaszcza zautomatyzowane systemy wentylacji i ogrzewania. Automatyka daje duże możliwości, np. sterowanie temperaturą pomieszczeń w domu przez internet lub telefon. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób, które często podróżują, a po powrocie do domu chcą, aby temperatura była wyższa niż podczas ich nieobecności.

 

Pomimo że rekuperator nie należy do najtańszych urządzeń, jego zamontowanie potrafi zwrócić się już po pierwszych kilku latach użytkowania. System pomaga efektywnie odzyskiwać ciepło z powietrza i wykorzystywać je do ogrzania pomieszczeń. W efekcie jesteśmy w stanie ograniczyć straty ciepła nawet o 80 proc.

 

A co daje nam automatyka pogodowa? Jej głównym zadaniem jest dostosowywanie temperatury wody zasilającej instalację grzewczą do aktualnie panujących warunków pogodowych. System reaguje na każde wahania temperatury na zewnątrz budynku - gdy temperatura na zewnątrz spada, automatyka pogodowa powinna tak sterować pracą palnika i innych podzespołów kotła, aby temperatura w domu się zwiększyła. Ważne jest również, aby automatyka obejmowała nie tylko sterowanie systemem centralnego ogrzewania, ale również podgrzewaniem ciepłej wody. Obecnie istnieją regulatory, które dają możliwość zaprogramowania cykli grzewczych oraz temperatury zależnie od pory dnia. Daje to realne korzyści, w momencie gdy w danym pomieszczeniu nikogo nie będzie przez dłuższy czas - wtedy CO nie ogrzewa tej powierzchni.

 

W domach, w których instalujemy systemy automatycznego sterowania i monitoringu, nie ma mowy o niepotrzebnych stratach energii. Mieszkańcy mogą odpowiednio programować ogrzewanie czy oświetlenie, dostosowując je do swoich potrzeb. Jeśli nie ma ich w domu, system optymalizuje prace urządzeń grzewczych i wyłącza te niepotrzebnie pracujące.

 

Aktualny stan wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia inteligentnych systemów automatyki pozwalają na niemalże dowolną rozbudowę domowej sieci. Ważne, aby w obliczu tak dużych możliwości zachować rozsądek i pamiętać, że w inteligentnym domu chodzi nie tylko o komfort i wygodę mieszkańców, ale również bezpieczeństwo i efektywność energetyczną budynku.

 

Jeszcze kilka lat temu na wyposażenie domu jednorodzinnego w inteligentną automatykę mogli sobie pozwolić tylko wyjątkowo zamożni inwestorzy. Nowoczesne rozwiązania stają się jednak coraz bardziej dostępne cenowo. Możliwe jest też zamontowanie całego systemu w wybudowanym już domu czy mieszkaniu, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac remontowych.

 

Internet oraz postęp technologii bezprzewodowych uprościły proces instalacji, zredukowały jej koszty oraz umożliwiły zdalną obsługę domowej sieci. Dzięki temu obecnie możemy sterować domem już niemalże z każdego miejsca na świecie. Jednak możliwości kontrolowania domu za pomocą smartfonu czy tabletu oznaczają też zagrożenia. Urządzenia domowe podłączone do sieci mogą wszak stać się furtką dla złodziei korzystających z usług hakera.

 

Inteligentne gniazdka elektryczne wiedzą, kiedy jesteśmy w domu, a kiedy z niego wychodzimy. Cóż więcej potrzebuje wiedzieć złodziej planujący nas okraść? Wystarczy, że wie, kiedy jesteśmy poza domem i czy mamy system alarmowy. Obydwie informacje zdobędzie, włamując się przez internet do naszych domowych urządzeń. Jeśli system ochrony domu jest połączony z siecią, również zdalnie oszust może go wyłączyć.

 

Inny przykład. Inteligentna lodówka uczy się naszych nawyków żywieniowych. Zapamiętuje, co jemy, a czego nie. Gdy kończą się zapasy produktów, sama zamawia jedzenie ze sklepu internetowego. Co cyberprzestępców mogą obchodzić nasze zwyczaje żywieniowe? Niepowołane osoby mogą dowiedzieć się, co nam najbardziej smakuje, a na co jesteśmy uczuleni, i sprzedać te informacje producentom żywności czy firmom farmaceutycznym. A te z kolei zaleją nas reklamami odpowiednich produktów. Niby to niegroźne, ale kto chce być nękany reklamami, na których przesyłanie wcale nie wyraził zgody.

 

Faktycznym problemem przy zakupie urządzeń komunikujących się z siecią jest brak standardów bezpieczeństwa, a co gorsza, jeszcze w fazie projektowej są tworzone najczęściej tylko z myślą o spełnianiu konkretnej funkcjonalności, nie zaś z myślą o jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Kupując urządzenie, o którym wiemy, że będzie komunikowało się z internetem, powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu, czy posiada jakiekolwiek funkcjonalności bezpieczeństwa, np. szyfrowanie komunikacji bezprzewodowej, możliwość zmiany hasła, ustawień domyślnych, ograniczenie możliwości dostępu. Dodatkowo warto zastanowić się, czy komunikacja danego urządzenia ze światem będzie obustronna oraz jakiego rodzaju dane mogą zostać w ten sposób wysłane w świat. Prywatność jest bezcenna, bo raz narażona może być stracona bezpowrotnie, internet zaś nigdy niczego nie zapomina.

 

 

01 czerwca 2018

JG Projekt

kalkat@poczta.fm

KONTAKT

MENU